EuroTrip – podsumowanie kosztów.

Czas by podsumować nasz EuroTrip.

Sam pomysł na wyjazd padł, gdy zobaczyłem tanie bilety z Barcelony do Katowic. Za dwie osoby zapłaciliśmy 179 pln. Tak nie mylę się, naszą podróż zaczęliśmy zupełnie od tyłu, bo od kupienia biletu powrotnego.

Jeśli popatrzycie w kalendarz i spojrzycie na nasz plan, to zobaczyć że 12 dni przed naszym powrotem, było Boże Ciało, a więc dzień wolny.

Tym sposobem potrzebowaliśmy tylko 7 dni urlopu, na 11 dniową podróż.

Tylko dokąd polecieć w Boże Ciało i to jak najwcześniej. Szybka analiza lotów WizzAir z lotniska Pyrzowice, i mamy na celowniku Bergamo.  Cena lotu do Bergamo z KTW to 228 pln dla dwóch osób.

Tak jak pisałem w opisie Bergamo wybraliśmy hotel blisko lotniska, bo planowaliśmy dalej wcześnie rano polecieć, gdyby wybrać hotel w samym centrum możliwe że znaleźlibyśmy dużo taniej, tym czasem niestety musieliśmy przetrawić cenę 269 pln za dobę.

Szukamy dalej połączeń z Bergamo, nigdy nie byliśmy w Portugalii, więc oglądamy jakie są połączenia. Szybko odkrywamy że Bergamo to port linii Ryanair. Masa porannych lotów pozwoli nam coś wyszukać fajnego.

Wybieramy interesującą nas datę, i trochę nam przykro bo przez kilka tygodni cena na lot utrzymuje się na poziomie 525 pln dla dwóch osób. W końcu dochodzimy do wniosku, że skoro to piątek to może dużo Włochów leci wtedy na weekend do Lizbony i dlatego cena Ryanira nie spada. Decydujemy się na zakupy,  262,5 pln od osoby za bilet, ale ustawiam sobie alarm na ten lot i obserwuje jak się zmienia cena, raz rośnie raz spada, ale na około 8 tygodni przed lotem zaczyna spadać, by w najniższym momencie być w cenie 105 pln, a więc można było kupić dużo taniej.

Przestrzeliliśmy i nie wyczekaliśmy dobrej ceny.

Hotel w Lizbonie, wybraliśmy z dwóch powodów, pierwszy to ciekawa promocja dobrego hotelu, a do tego mieliśmy punkty na Agodzie, które mogłem wykorzystać, tym sposobem za hotel zapłaciliśmy 143 pln za dwie doby.

Lecimy na Maderę, to najdalej odległe miejsce w tej podróży, też nigdy tam nie byliśmy, a nadarzyła się okazja więc trzeba skorzystać.

Na Maderę z Lizbony lata Easy Jet, Ryanair i portugalski TAP.  W interesujących nas terminach wszystkie linie miały prawie identyczne ceny.  Przy czym w tej samej cenie w TAP nie musieliśmy odprawiać się on line, mogliśmy mieć dwie walizki ( finalnie mieliśmy tylko jedną ) i w czasie lotu na pokładzie mogliśmy liczyć na niewielki posiłek i napoje wliczone w cenę.

Z Madery nie chcieliśmy wracać do Lizbony, a lecieć gdzieś dalej więc wybraliśmy Porto, tylko TAP nam mógł to zrobić na jednej rezerwacji, do tego miał dobre godziny lotów.

Wybraliśmy TAP za dwa loty Lizbona – Madera, Madera – Porto zapłaciliśmy 482 pln. od osoby. Pewnie można by szukać tego lotu taniej, ale naszym zdaniem to całkiem przyzwoita cena jak na lot normalnymi liniami.

Na Maderze szukaliśmy dobrze położonego hotelu, w dobrej cenie ale bez luksusów.  Nasz całkiem przyzwoity hotel kosztował nasz 838 pln dla dwóch osób ze śniadaniami za 5 nocy, czyli jak by nie liczyć około 84 pln doba za osobę.

W Porto musieliśmy wynająć hotel blisko lotniska, jest tam kilka hoteli tańszych i droższych, my wybraliśmy jeden z najbliższych, kosztował nas 204 pln za dobę dla dwóch osób.

Lot z Porto do Barcelony, znowu liniami Ryanair za 110 pln od osoby. Bardzo przyzwoita cena.

Barcelona tak jak wspominałem w opisie szybko wyciąga pieniądze, bo aerobus, bo metro na 3 dni i do tego hotele nie są najtańsze.

My znaleźliśmy hotel za 413 pln za dwie doby, ale pokój bez okien i koszmarnie nagrzany.

Lot z Barcelony do Katowic kosztował  nas 90 pln od osoby, wracaliśmy do domu liniami Wizzair.

Fajnym prezentem od linii Wizz było dodatkowy dzień w Barcelonie, kiedy kupowaliśmy bilety planowo mieliśmy lecieć o 9 rano, ale kilka tygodni przed podróżą dostaliśmy informacje, że lot będzie o 21:05, dostaliśmy gratis 12 godzin na zwiedzanie Barcelony, a przecież i tak urlop musieliśmy wziąć na ten dzień.

Naszą podróż zaczęliśmy o 6:10 w Boże Ciało, a skończyliśmy o 23:55 w poniedziałek ( nawet później bo Wizz się spóźnił ) maksymalnie wykorzystaliśmy urlop.

Kwestia dużego bagażu z jakim podróżowaliśmy, zdecydowaliśmy się na jedną spakowaną walizkę.  Mieliśmy 4 loty tanimi liniami, 2 loty Wizz i 2 loty Ryanair. Te linie każą sobie dodatkowo płacić za bagaż rejestrowany. Przy czym w okresie kiedy lecieliśmy Wizz dopuszczał bagaż do 32 kg. Ryanair wykupiliśmy 20 kg. Mieliśmy ze sobą naprawdę dużą walizkę, prawie wszystko nam się do niej mieściło, ale wtedy ważyła ponad 20 kg. Na loty Ryanaira przepakowywaliśmy najcięższe rzeczy do bagażu podręcznego, tym sposobem przelecieliśmy dwa odcinki Bergamo – Lizbona i Porto – Barcelona. Kiedy wylatywaliśmy Wizz z Barcelony nasza spakowana walizka ważyła ponad 28 kg. Portugalskie linie TAP w związku z tym, że mieliśmy jeden bagaż zamiast dwóch przysługujących nie czepiały się zawyżonej wagi walizki.

Przed podróżą nasze koszty loty+hotele+upezpiecznie kosztowały od osoby 2299 pln, co przedstawiam w tabeli zestawiając wszystkie opłaty.

Barcelona (10)

Myślę, że kupując jeszcze trochę tańsze hotele, i idealnie celując  w najniższe ceny lotów, można by tą podróż obniżyć o jakieś 400 – 500 pln odo osoby. Ale nie koniecznie mogło by się udać. Nasza cena i tak była całkiem niezła jak na 6 lotów i 11 noclegów. Odwiedziliśmy Włochy – Bergamo, Portugalię – Lizbonę, Maderę i Porto oraz Hiszpanię – Barcelona.

Nie będę się rozpisywał na temat innych wydatków w podróży, jak obiady w knajpie, wino, porto i inne używki oraz koszty wejścia do muzeów czy innych atrakcji. Bo można na tym sporo zaoszczędzić, albo wydać zdecydowanie więcej niż my.

Chciałem tylko pokazać na tym prostym opisie, jak planując wcześniej podróż, można ją uszyć dla siebie, w cenach lepszych niż mogło by to zrobić biuro podróży. Do tego idealnie wpasowanie się w dni wolne i weekendy, daje nam możliwość dłuższej podróży, równocześnie wykorzystując jak najmniejszą liczbę dni urlopu. Wylot o 6 rano pierwszego dnia i powrót o 23:55 ostatniego dnia, kolejny zysk w podróży.

Myślę, że powyższe zestawienie i przedstawiony tok rozumowania, pozwoli planować Wam wasze podróże, a wcześniejsze rezerwacje obniżą wasze koszty czego Wam życzę.

Cześć – cieszę się, że trafiłeś na moją stronę, możesz pomóc w jej dalszym rozwoju, wystarczy , że klikniesz polubienie na facebooku 😉 Z góry dziękuję za wsparcie mojej strony 😉 .


Drogi Podróżniku, poniżej znajduje się reklama Google. Zupełnie nie mam pojęcia, co Ci się na niej wyświetla. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś wynagrodzić mi jakoś pracę nad stroną, proszę kliknij w reklamę i nic więcej. Dziękuję za wsparcie strony.