Guy Delisle – Phenian (Pjongjang).

Guy Delisle – Phenian (Pjongjang).

Wiem, wiem – pewnie jak przeczytacie, że piszę o Korei Północnej – pomyślicie sobie – Boże znowu o  Korei.  Ale tym razem podejdziemy do tematu inaczej. Mam sporo książek o Korei Północnej, mam też chyba jedną z większych kolekcji dokumentów o tym kraju. Pewnie o popularności tego tematu , świadczy to, iż katalogi z moimi dokumentami ktoś powstawiał na torrentach 😉

zdjęcie 1

Ale wracamy do recenzji, niejaki Guy Delisle – Kanadyjczyk z urodzenia, rysownik i animator wyjechał służbowo na dwa miesiące do Korei Północnej.

Pewnie rysowali tam jakiś film, dla dzieci. Pewnie nie wiedzieliście, ale sporo filmów rysunkowych powstaje w Korei Północnej. Cóż tania siła robocza. Szef projektu pokazuje pierwszy rysunek i ostatni danej sceny a rysownicy z Korei Północnej rysują pozostałe.

Tak też powstała bajka „Król Lew” – jak byście nie wiedzieli została narysowana w Korei Północnej.

Guy pomimo tego, iż cały czas miał ze sobą „towarzysza tłumacza” i „towarzysza przewodnika” otarł się o prawdziwą Korę Północną. Miał na co dzień styk, z mieszkańcami i obywatelami tego kraju. Poznał na własnej skórze system tam panujący, oraz jego wymogi. W swoim komiksie nie nazywa wprost zastałej sytuacji, po prostu kreską pokazuje, jak wygląda tam życie. Nie krytykuje, nie wydaje opinii, pozwala na to czytelnikowi. Komiks czytałem dość dawno temu ale nadal z szacunkiem trzymam go na swojej półce z książkami. Co jakiś czas, dostawałem maile czy bym nie odsprzedał swojego egzemplarza.  Nie.  Takich książek się nie sprzedaje.

Dodam tylko że „Phenian” „Pjongjang” uznany został za jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w USA, otrzymał nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów tygodnika „Time” .

Nawet jeśli temat Korei Północnej Was nie interesuje, powinniście sięgnąć po tą pozycje. Jest zaskakująca, świeża, mądra, dowcipna i przenikliwa. Pełen szacunek dla Guy za ten komiks.

zdjęcie 2

W związku z tym, że zmieniono poprawną nazwę stolicy Korei Północnej i aktualnie należy używać Pjongjang – także i nazwa komiksu się zmieniła i trzeba szukać Pjongjang.

Jeśli chcecie kupić to proszę:

Pod tym linkiem kupisz – Pjongjang – Guy Delisle [KOMIKS]

Miłej lektury.

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony, będzie mi bardzo miło jeśli polubisz ją na Facebooku ;).


Drogi Podróżniku, poniżej znajduje się reklama Google. Zupełnie nie mam pojęcia, co Ci się na niej wyświetla. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś wynagrodzić mi jakoś pracę nad stroną, proszę kliknij w reklamę i nic więcej. Dziękuję za wsparcie strony.